Z dniem 1 lipca 2018 r. obowiązek przekazywania na żądanie organu podatkowego całości lub części ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych (określony w art. 193a Ordynacji podatkowej) obejmie już wszystkie podmioty prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.

JPK na żądanie obejmuje m.in. struktury takie, jak księgi rachunkowe – JPK_KR, wyciąg bankowy – JPK_WB oraz faktury VAT – JPK_FA.

Przedsiębiorcy, a także podmioty niemające statusu przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (w tym jednostki samorządu terytorialnego), które nie spełniają kryteriów uznania ich za mikro, małych lub średnich przedsiębiorców w rozumieniu tej ustawy, zostały objęte obowiązkiem dostarczania JPK na żądanie już 1 lipca 2016 r.

Natomiast w okresie przejściowym od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. pozostałe podmioty, tj. mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (a także podmioty niemające statusu przedsiębiorcy, spełniające kryteria uznania ich za mikro, małych lub średnich przedsiębiorców) mogły dostarczać takie dane fakultatywnie.

W tym zakresie, dla prawidłowego stosowania tych regulacji dla podmiotów niebędących przedsiębiorcami, w tym jednostek samorządu terytorialnego, kluczowa była interpretacja ogólnaMinistra Finansów z 20 czerwca 2016 r. (PK4.8012.55.2016), w której wskazano na zasadność stosowania kryteriów zatrudnienia średniorocznego oraz rocznego obrotu netto, o których mowa w art. 104 – 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, także do podmiotów, które nie mają statusu przedsiębiorcy.

Mikroprzedsiębiorca

w co najmniej 1 z 2 ostatnich lat obrotowych:

*zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

*osiągnął roczny obrót nieprzekraczający 2 mln euro lub suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 2 mln euro

Mały przedsiębiorca

w co najmniej 1 z 2 ostatnich lat obrotowych:

*zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

*osiągnął roczny obrót nieprzekraczający 10 mln euro lub suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 2 mln euro

Średni przedsiębiorca

w co najmniej 1 z 2 ostatnich lat obrotowych:

*zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

*osiągnął roczny obrót nieprzekraczający 50 mln euro lub suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 43 mln euro

Podstawa prawna:

- art. 193a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.),

- art. 29 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649 oraz z 2016 r. poz. 846).