Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności

Split payment to mechanizm, który ma na celu przeciwdziałanie oszustwom podatkowym polegającym na przywłaszczeniu podatku VAT przez nieuczciwego podatnika (zjawisko znikających podatników) oraz zapewnienie zwiększenia dochodów podatkowych państwa, równość zasad konkurencji oraz pewność działalności gospodarczej.

Wprowadzany mechnizm będzie polegał na "rozdzieleniu" płatności kwoty faktury niejako na dwie płatności. Kwota stanowiąca wartość netto faktury będzie wpłacana na zwykły rachunek dostawcy lub w inny sposób regulowana, natomiast część lub cała kwota należnego podatku VAT wykazanego na fakturze będzie mogła być przelewana na tzw. Rachunek VAT, tj. specjalnie założony rachunek bankowy, prowadzony w walucie polskiej do rachunku rozliczeniowego w banku lub SKOK.

Cechą charakterystyczną modelu podzielonej płatności jest jego opcjonalność, a decyzja o jego zastosowaniu będzie należała do nabywcy, ponieważ jest to mechanizm przeznaczony jedynie na rzecz obrotu B2B, tj. pomiędzy przedsiębiorcami – podatnikami VAT.

Rachunek VAT będzie zakładany bez wymogu zawarcia odrębnej umowy z bankiem czy uiszczania dodatkowych opłat. Istotne jest, iż środki znajdujące się na tym koncie będą należały do podatnika, ale jednak dysponowanie tymi środkami będzie w pewnym stopniu ograniczone, m.in.: przekazanie środków na rachunek VAT innego podatnika, zwrot kwoty VAT wynikającej z wystawionej faktury korygującej na rachunek VAT nabywcy, zapłata zobowiązania w podatku VAT do organu podatkowego. Natomiast, zadysponowanie środków w inny sposób - np. przelew środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy podatnika VAT będzie wymagało występienia z umotywowanym wnioskiem do organu podatkowego.

Nabywca towarów będzie decydował czy stosować split payment w stosunku do swojego kontrahenta czy też nie. Ustawodawca przewidział jednocześnie system zachęt, które mają przyczynić się do częstszego korzystania przez przedsiębiorców z mechanizmu podzielonej płatności, np. fiskus nie będzie stosował wobec przedsiębiorcy podwyższonej stawki odsetek za zwłokę, zwrot VAT nastąpi w przyspieszonym terminie (25 dni od dnia złożenia rozliczenia), a co więcej przedsiębiorca nie będzie odpowiadał solidarnie za zobowiązania podatkowe kontrahenta od którego nabędzie towar.