Wskazana w tytule niniejszego artykułu kwestia budzi wątpliwości wielu gmin ze względu na niejasną treść przepisu art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.), który stanowi, kiedy gmina nie działa jako podatnik VAT. Wątpliwości w tym zakresie miała również gmina która zwróciła się do organu podatkowego o potwierdzenie, że nie jest ona podatnikiem VAT, gdy organizuje m.in. stołówki, wypoczynek dzieci i młodzieży oraz uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, a także gdy na podstawie porozumienia pobiera od rodziców symboliczne opłaty za wyżywienie i pobyt dzieci w przedszkolach po godzinie 13. Organ podatkowy nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem wskazując, że wykonywanie zadań własnych na podstawie umów cywilnoprawnych przesądza o uznaniu organu władzy publicznej za podatnika VAT.

Ostatecznie korzystną dla gmin wykładnię potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. W wyrokach z dnia 9 czerwca 2017 r. (sygn. akt I FSK 1271/15 oraz I FSK 1317/15) stwierdził, że gmina nie działa jako podatnik VAT pobierając minimalne opłaty za wyżywienie i pobyt w przedszkolu. NSA powołując się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że w przypadku, gdy czynności nie mają komercyjnego charakteru, tj. nie są ukierunkowane na osiągnięcie zysku, to nie można uznać, że gmina działa jako podatnik VAT. Ponadto uznał, w związku z możliwością różnej interpretacji przepisu należy przyjąć tę korzystną dla podatnika zgodnie z zasadą in dubio pro tributario.

Powyższa wykładnia przepisów, może oznaczać dla gmin pozbycie się wielu uciążliwych obowiązków m.in w zakreise prowadzenia ewidencji czy wystawiania faktur. Może również pozytywnie przełożyć się na inne rodzaje świadczeń udzielanych przez samorządy, np. z zakresu pomocy społecznej.

Mając na uwadze pojawiające się rozbieżności interpretacyjne oraz fakt, iż ocena dotycząca omawianej kwestii jest w znaczącym stopniu determinowana okolicznościami przedstawionymi przez poszczególnych wnioskodawców, w celu rozwiązania pojawiających się wątpliwości, zalecamy każdorazowe występowanie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

W tym zakresie zachęcamy także do skorzystania z naszych usług i powierzenie nam przygotowania wniosku o wydanie interpretacji indywidualne