Centralizacja w zakresie podatku od towarów i usług (VAT) postawiła przed gminami i innymi jednostkami samorządu terytorialnego (JST) poważne wyzwanie. Wdrożenie scentralizowanego rozliczenia VAT wymagało między innymi opracowania stosownych procedur i przeszkolenia służb finansowo-księgowych.

Największe wyzwanie jednak wciąż przed nami, tzn. pierwsze wspólne rozliczenie JST wraz z jej jednostkami organizacyjnymi.

Będzie to prawdziwy test sprawdzający w szczególności, czy procedury działają prawidłowo, a służby finansowe jednostek organizacyjnych właściwie identyfikują i dokumentują czynności opodatkowane. Taki test będzie de facto powtarzany każdego miesiąca przy każdym kolejnym rozliczeniu VAT i sporządzeniu skonsolidowanej deklaracji VAT-7.

Zapewnienie prawidłowości wspólnego rozliczenia VAT wymaga w szczególności śledzenia zmian w przepisach. Ustawodawca podatkowy jest natomiast niezwykle aktywny w tym zakresie i od 1 stycznia 2017 roku zaserwował nam kolejną nowelizację ustawy o VAT. Jednakże i w zakresie obowiązujących już od dawna przepisów VAT istnieje wiele wątpliwości, o czym świadczą rozbieżności interpretacyjne w wielu zagadnieniach kluczowych dla JST (w tym dotyczących zakresu prawa do odliczenia VAT) i kolejne pytania prejudycjalne kierowane przez NSA do Trybunału Sprawiedliwości UE. Na to wszystko nakłada się jeszcze kwestia kwalifikowalności podatku VAT w projektach realizowanych z udziałem środków unijnych. Złożenie oświadczenia o kwalifikowalności VAT wymaga teraz poszerzonej analizy pod kątem sposobu wykorzystania infrastruktury powstałej w ramach realizacji projektu.

Mając na uwadze powyższe wyzwania przygotowaliśmy pakiet usług wspierających rozliczenie VAT w jednostkach samorządu terytorialnego, zawierający w szczególności bieżące doradztwo podatkowe, przeglądy podatkowe, w tym audyt prewspółczynnika VAT, jak też szkolenia podatkowe.

W szczególności pragniemy zachęcić Państwa do korzystania z oferty naszych szkoleń podatkowych organizowanych w ramach Akademii Grupy Gumułka. Wspomniane zmiany w przepisach obowiązujące od 1 stycznia 2017 roku, jak też wątpliwości interpretacyjne, w tym w orzecznictwie NSA, każą bowiem położyć nacisk na ciągłe doskonalenie kadr. To bowiem nie kto inny, jak skarbnik oraz księgowi pracujący w urzędzie i jednostkach organizacyjnych na co dzień muszą zmagać się z niełatwą materią podatku VAT.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom zapraszamy na szkolenie Rozliczenie podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) w 2017 roku, które poprowadzą doradcy podatkowi posiadający praktyczne doświadczenie we współpracy z JST, w tym przede wszystkim w zakresie centralizacji VAT.