Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sytuacji, gdy pracownik zdalny, który zgodnie z poleceniem pracodawcy musi stawić się w siedzibie przedsiębiorstwa, znajdującej się w innym województwie, będzie odbywał podróż służbową, a związane z nią wydatki będą podległy zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości, która została określona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Takie stanowisko zaprezentowano m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.908.2023.1.JK3).

Interpretacja ta odnosi się do pracowników spółki zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, którzy wykonywali powierzone obowiązki zdalnie, tj. poza miejscem siedziby spółki, np. w innym województwie. Pracownik spółki mógł jednak, incydentalnie, w sytuacjach gdy jego obecność w siedzibie była niezbędna, wykonać świadczenie pracy w siedzibie spółki.

Spółka zatrudniająca zdalnych pracowników zwróciła się do Dyrektora KIS z pytaniem, czy zwrot wydatków związanych z podróżą służbową dla pracownika nie będzie uważany za jego przychód na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT i spółka nie będzie obowiązana pobrać zaliczki na podatek dochodowy na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy o PIT w związku z art. 41 ust. 1 niniejszej ustawy, w sytuacji, w której spółka incydentalnie wezwie pracownika do świadczenia pracy w siedzibie spółki.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że otrzymane przez pracowników należności z tytułu podróży służbowej mogą zostać objęte zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem spełnienia warunków związanych z korzystaniem z tej preferencji.

Dyrektor KIS podkreślił, że w przedmiotowej sprawie kluczowy jest jednak użyty przez ustawodawcę zwrot "podróż służbowa". Podróżą służbową jest wyjazd, który odbywa się na polecenie pracodawcy i jest związany ze świadczeniem pracy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. W związku z tym, że gdy pracownik odbywa podróż służbową wypłacane są pracownikowi należności z tytułu podróży służbowej stanowią dla niego przychód, o którym mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże podlegają on zwolnieniu w związku z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a tej ustawy. Przy czym zwolnienie to będzie dotyczyło wyłącznie do wysokości ustalonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r.