W interpretacji z dnia 1 września 2023 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.145.2023.4.MPU) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się sprawie podatku akcyzowego w związku ze sprzedażą energii elektrycznej na rzecz najemców nieruchomości.

Ze stanu faktycznego sprawy wynikało, iż wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest on właścicielem budynku i gruntu, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podatnik oddał do użytku prywatną (umowa podpisana przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej) instalację fotowoltaiczną na dachu tego budynku.

W przyszłości wnioskodawca zamierzał podnająć cześć powierzchni wskazanego budynku dla osoby fizycznej na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. W ramach umowy najmu, najemca będzie płacił zryczałtowane koszty związane z najmem powierzchni użytkowej budynku, w skład których będzie wchodziła miedzy innymi energia elektryczna pochodząca ze wskazanej instalacji fotowoltaicznej znajdującej się na przedmiotowym budynku.

Wnioskodawca wskazał także, iż:

- jest on nabywcą końcowym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku akcyzowym;

- instalacja fotowoltaiczna przyłączona jest do sieci i nadwyżki są do niej wprowadzane;

- odbiorca nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej posiada koncesję w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne;

- nikt inny poza najemcą nie będzie korzystał z energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej;

- najemca będzie korzystał tylko z energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej;

- rozliczenia z najemcą będą się odbywały na podstawie jednej faktury kompleksowo obejmującej cały czynsz, bez wyodrębnienia kwoty energii elektrycznej.

Zdaniem Organu, w przedstawionych we wniosku okolicznościach, w których wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna będzie wykorzystywana do zaspokojenia w energię elektryczną części powierzchni wskazanego w opisie sprawy budynku, wynajmowanego przez najemcę (osobę fizyczną na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, a opisane we wniosku zryczałtowane wynagrodzenie pobierane od najemcy nie będzie zawierało kosztu zużytej energii elektrycznej (wnioskodawca będzie fakturował tylko najem – na podstawie jednej faktury kompleksowo obejmującej cały czynsz, bez wyodrębnienia kwoty energii elektrycznej), wówczas po stronie wnioskodawcy jako wynajmującego nie będzie dochodziło do czynności sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej jako czynności podlegającej opodatkowaniu. Skoro bowiem (zgodnie z opisem sprawy) z tej faktury lub z innego dokumentu nie będzie wynikała zapłata należności za wydaną przez wnioskodawcę energię elektryczną, to wówczas nie będą spełnione przesłanki aby uznać, że w tych okolicznościach doszło do sprzedaży energii elektrycznej, tj. czynności o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy w zw. z art. 11 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym.

Przedmiotem opodatkowania akcyzą w przypadku objętym wnioskiem będzie zdaniem Organu zużycie energii elektrycznej przez wnioskodawcę (właściciela nieruchomości) wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej (o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy) – ponieważ energia ta nie jest przedmiotem sprzedaży, lecz jest zużywana przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez wnioskodawcę działalności, polegającej na wynajmie nieruchomości przez najemcę na podstawie zawartej z nim umowy oraz na podstawie jednej faktury kompleksowo obejmującej cały czynsz, bez wyodrębnienia kwoty za wydaną energię elektryczną.