Mocą ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1598) z dniem 1 września 2023r.  w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej – „ustawa o VAT”)  wprowadzone zostaną zmiany w zakresie fakturowania.

Po pierwsze, w art. 106b dodane zostaną ust. 1a i 1b.

Zgodnie z nimi podatnik nie będzie obowiązany do wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności opodatkowanej („faktury zaliczkowej”), jeżeli całość lub część zapłaty, otrzyma w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał całość lub część tej zapłaty.

Wyłączenie to nie będzie miało jednak zastosowania w przypadkach, dla których terminy wystawienia faktury określone są w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT (tj. m.in.

Po drugie, w ślad za ww. zmianą, wprowadzona zostanie także zmiana w art. 106e (który wskazuje na elementy składowe faktury). Zgodnie z nowododanym ust. 1a, w przypadku niewystawienia przez podatnika faktury „zaliczkowej” z powodów określonych w art. 106b ust. 1a, wystawiona przez podatnika po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi faktura w zakresie danych określonych w ust. 1 pkt 6 (tzn. data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty „zaliczkowej”, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury) powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi i datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 (tj. zaliczki), jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Po trzecie, zmianie ulegnie także art. 106f ustawy o VAT, który odnosi się do faktur „zaliczkowych” i faktur wystawianych po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi w przypadku, gdy faktura zaliczkowa nie obejmuje całej zapłaty.

W tym zakresie (zmiana w ust. 3 zdanie drugie) w fakturze wystawianej po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi będzie trzeba wskazać również numery identyfikujące w Krajowym Systemie e-Faktur faktury wystawione przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, a w przypadku faktur innych niż faktury ustrukturyzowane - numery tych faktur".

Ponadto (zmiana w ust. 4), z ust. 4 będzie wynikać, iż przypadku gdy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą otrzymanie części zapłaty, a faktury te obejmują łącznie całą zapłatę, ostatnia z tych faktur powinna zawierać również numery identyfikujące poprzednie faktury w Krajowym Systemie e-Faktur, a w przypadku faktur innych niż faktury ustrukturyzowane - numery poprzednich faktur.

Po czwarte, zmianie ulegnie art. 106j w ust. 2 pkt 2a ustawy o VAT, który odnosi się do elementów, jakie zawiera faktura korygująca.

Z nowego brzmienie tego przepisu wynikać będzie, iż faktura taka powinna zawierać także numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca, z wyjątkiem faktur korygujących wystawianych do faktur, dla których nie został nadany numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur.

Przy czym, w ustawie zmieniającej zawarto także przepis przejściowy, zgodnie z którym do faktur korygujących wystawionych od dnia 1 września 2023 r. do faktur wystawionych przed tym dniem stosuje się przepis art. 106j ust. 2 pkt 2a ustawy o VAT w nowym brzmieniu.